مهدی اسمعیل خان طلائی

شهادت جانسوز امام علی النقی حضرت هادی علیه السلام  

رابه محضر مقدس حضرت صاحب الزمان 

شیعیان ومحبین آن حضرت تسلیت عرض می نمائیم. 

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ توسط سائل |

 فرارسیدن سال 1394 را به اعضاء محترم هیئت  

تبریک عرض نموده 

 و آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما  

از خداوند متعال خواستاریم.

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ توسط سائل |

فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا را  

به ساحت مقدس حضرت صاحی الامر امام زمان حضرت مهدی عج  

تسلیت عرض می نمائیم.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ توسط سائل |
هتک حرمت روزنامه فرانسوی را به ساحت مقدس پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم محکوم می نمائیم.
نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۷ توسط سائل |

مرگ چیزی است که همه از او می‌گریزند و از ترس آن، گاهی به مرگ‌های بزرگ‌تری تن می‌دهند و روح و کرامت خود را قربانی می‌کنند. آدم‌ها از ترس مرگ، ذلیل می‌شوند؛ از ترس کشته‌شدن، پابوس می‌شوند و شرف و غیرت انسانی‌شان را از دست می‌دهند. 


زیارت شهدا در معراج تهران

البته، اینها اوصاف آدم‌های مادی است؛ یعنی کسانی‌که خدا ندارند یا خدا را قبول ندارند یا حداقل خدایی را به رسمیت می‌شناسند که دلبستگی‌ها و وابستگی‌های مادی‌شان را به رسمیت بشناسد. برای این ها مرگ سخت است، یاد مرگ هم سخت است، تا چه رسد به آرزوی مرگ.

آرزوی مرگ برای مۆمنِ مجاهد و صبور، چیزی جز «آرزوی شهادت» نیست. آرزوی شهادت، از انسان تلاش می‌سازد و مقاومتِ خستگی‌ناپذیر، نه انفعال و گوشه‌نشینی؛ تلاشی در جهتِ کسب رضای الهی.

وظیفه مهم ما گام برداشتن در راه نورانی شهدا و الگو قرار دادن آنها در زندگی است. دفاع از دین و ارزش های الهی و اسلامی و انجام وظایفی كه از طرف خداوند به عنوان مسلمان مۆمن بر عهده ما گذاشته شده و منطبق كردن برنامه زندگی با دستورات دین و قرآن و سنت معصومین(علیهم السلام) همان راه روشن و سعادت بخش شهدا است. اگر در این راه گام برداریم در مسیر شهادت قرار گرفته ایم و از ثواب و پاداش شهیدان بهره مند می شویم هر چند به شهادت هم نرسیم. باید روحیه شهید و شهادت را همواره در وجود خویش حفظ كنیم و این وظیفه مهم كنونی ما است. اگر در راه شهدا و در مسیر تحقق بخشیدن به هدف عالی آنها كه همان حاكمیت دین الهی و دستورات قرآن و ایجاد جامعه ای توحیدی و اسلامی گام برداشتیم، به مسئولیت مهم خود عمل کرده ایم هر چند به ظاهر به شهادت هم نرسیم.

در روایت آمده است «أَشْرَفَ الْمَوْتِ قَتْلُ الشَّهَادَة» (1) شریف ترین و ارزنده ترین مرگ، كشته شدن و شهادت در راه خدا است.

پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) می فرماید: «هر كسی آرزوی شهادت داشته باشد و صادقانه از خدا بخواهد او را با شهادت از دنیا ببرد، به آرزویش می رسد، حتی اگر كشته هم نشود ثواب شهید به او داده می شود.» (2)

در انتهاى سخن سفارش مى‏كنیم زیارت امین‏الله را هر روز یا هفته‏اى یك بار با توجه و تأمل بخوانید. یكى از قسمت‏هاى مهمّ این زیارت شریف این عبارت است: ... اللهمّ فاجعل نفسى مطمئنّةً بقَدرِكَ، راضیةً بِقضائك.. بارخدایا! پس جان مرا مطمئن و آرام نسبت به سرنوشت قرار بده، و مرا خشنود نسبت به داوریت بگردان

این تنها شما نیستید که آرزوی شهادت دارید بلکه شهادت، آرزوی هر مۆمن و از ویژگی های رفتاری اوست.

در حدیثی از حضرت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) آمده است: مَنْ سَأَلَ اللَّهَ الشَّهَادَةَ بِصِدْقٍ بَلَّغَهُ اللَّهُ مَنَازِلَ الشُّهَدَاءِ وَ إِنْ مَاتَ عَلَى فِرَاشِهِ (3) هر كسی با صداقت از خدا شهادت بخواهد خداوند او را به درجات و مقامات شهدا نایل می گرداند. اگر چند در بستر خود بمیرد.

طبق روایت اگر شما با محبت قلبی و عملی اهل بیت، به مرگ طبیعی نیز از دنیا بروید ثواب شهید را دارید. پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِیداً (4) هر كسی بمیرد در حالی كه محبت آل محمد(صلی الله علیه و آله) در دل داشته باشد شهید است.

فردی به نام منهال می گوید، روزی خدمت امام صادق(علیهم السلام) عرض كردم: دعا كن خداوند شهادت را روزی من گرداند. امام فرمود: مۆمن (در هر حال) شهید است .(5)

پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) می فرماید: «هر كسی آرزوی شهادت داشته باشد و صادقانه از خدا بخواهد او را با شهادت از دنیا ببرد، به آرزویش می رسد، حتی اگر كشته هم نشود ثواب شهید به او داده می شود»

با توجه به این نکات:

سعی كنیم معرفت و ایمان خود به وحدانیت خدا و نبوت و رسالت پیامبر اسلام و ولایت اهل البیت(علیهم السلام) را افزایش دهیم، و بر اساس دستورات آنان عمل كنیم و عمل صالح انجام دهیم تا شهادت یا مقام و منزلت شهید نصیب ما گردد. (6)

زیارت امین‏الله را هر روز یا هفته‏اى یک بار با توجه و تأمل بخوانیم. یكى از قسمت‏هاى مهمّ این زیارت شریف این عبارت است: ... اللهمّ فاجعل نفسى مطمئنّةً بقَدرِكَ، راضیةً بِقضائك.. بارخدایا! پس جان مرا مطمئن و آرام نسبت به سرنوشت قرار بده، و مرا خشنود نسبت به داوریت بگردان (حاج شیخ عباس قمى، مفاتیح‏الجنان، ص 578). كه اشاره دارد خدایا مرا به مقام «رضا» و «خشنودى» برسان تا آن چه به من مى‏رسد مرا از توجه به تو باز ندارد.

 

پی نوشت ها:

1. الفقیه، شیخ صدوق، انتشارات جامعه مدرسین قم، سال انتشار 1413ق، ج4، ص 402

2. بحار الانوار، علامه مجلسی، مۆسسه الوفاء بیروت - لبنان، سال انتشار 1404 ق، ج 67، ص 201

3. همان

4. همان، ج 23، ص 233

5. همان، ج 24، ص 38

6. وسایل الشیعه، شیخ حر عاملی، چاپ مۆسسه آل البیت، قم، سال انتشار 1409،ق، ج 15، ص 55

 

فرآوری: محمدی                

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۴ توسط سائل |

استجابت دعا، مانند هر پدیده‌ی دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می‌رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابة ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود.


252381-دعا-کردن،حضرت-یوسفریالاستغفار،استجابت-دعا

استحباب و رجحان توسل از اموری است که آموزه‌های دین اسلام به خوبی بر آن دلالت می‌کنند. و سیره پیامبر اکرم(صلی ‌الله ‌علیه‌ و آله ‌و سلم) نیز آن را تأیید می‌کند. افزون بر این بسیاری از علمای اهل سنت به مستحب بودن آن تصریح دارند. 

توصیه ی به اختیار نمودن وسیله و واسطه نموده است این امر یعنی توسل، سوء استفاده از واسطه و یا بکار گیری رابطه به جای ضابطه و به تعبیری پارتی بازی محسوب نمی شود.بلکه توسل، خود یک راه و طریق ویژه ای است که در اختیار همگان قرار دارد و همه می توانند از آن استفاده کنند و به همین دلیل که همگانی است دیگر "پارتی بازی" نیست. زیرا "پارتی بازی" امتیاز ویژه ای است که بدون ضابطه و تنها از روی رابطه در اختیار گروهی خاص قرار می گیرد و دیگران از آن محروم هستند. اما توسل دارای شرایط و ضوابطی است که همه مردم می توانند این شرایط را در خود ایجاد کرده و از آن استفاده نمایند، و از این طریق به سهولت با خدا ارتباط برقرار نموده و با کیفیتی مطلوبتر به نتیجه برسند.

آلُ النَّبِیِّ ذَریعَتِی                                       هُمْ اِلیهِ وَسِیلَتِی؛

آل پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و آله‌وسلم) وسیله اتصال و تقرب من به خدایند.[1]

افزون بر این آیه، سیره پیامبران الهی از جمله پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و آله‌وسلم) نیز بر استحباب توسل دلالت دارد. هنگامی که فاطمه بنت اسد از دنیا رفت، پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمود:

«اِغْفِرْ لِأمِّى فَاطِمَة بِنْتِ اَسَدَ وَ وَسِّعْ عَلَیْهَا مَدْخَلَهَا بِحَقِّ نَبِیِّكَ وَ الْاَنْبِیَاءِ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِى؛[2] مادرم فاطمه بنت اسد را بیامرز و جایگاه او را وسیع گردان، به حق پیامبرت و پیامبرانى كه پیش از من بودند».

همچنین وقتى آدم آن خطا را مرتكب شد، گفت: «یَا رَبِّ اَسْئَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ الاّ غفرْتَ لِى؛[3] پروردگارا! از تو مى‌خواهم كه به حق محمد مرا ببخشى»

افزون بر همه اینها سیره معصومین(علیهم‌السلام) و علمای اسلامی در طول تاریخ رجحان توسل را اثبات می‌کند.

در تأیید این سخن، به گفته یکی از علمای اهل سنّت در باب استحباب توسّل اشاره می‌گردد.

ایشان می‌گوید: «توسل به رسول اكرم‌(صلی‌الله‌علیه‌و آله‌وسلم) و طلب شفاعت از آن حضرت به ویژه در اوقات گرفتاری از مستحبات موكد می‌باشد و سیره علما و دانشمندان عالی‌قدر، مردان الهی، بزرگان حدیث شناس و پیشوایان گذشته بر این روش جریان داشته است».[4]

از نظر عقلی در توسّل شخص گنهکار نزد خدای متعال جایگاهی ندارد لذا اگر خود، مستقیم در خانه او برود هر چند نتیجه می‌گیرد امّا طول می‌کشد ولی اگر یک شخص آبرومندی را نزد او ببرد، خیلی راحت‌تر جواب می‌گیرد. افزون بر این، توسل به پپامبر(صلی‌الله‌علیه‌و آله ‌و‌ سلّم) در حقیقت خواستن از خداست؛ زیرا رسول خدا هر چه دارد از خدا دارد. 

 

داستان مرد نابینا و توسل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

 در زمان نبوّت خدمت پیغمبر اكرم(صلى الله علیه وآله) مرد نابینایى خدمت پیغمبر اكرم(صلى الله علیه وآله) آمد و عرض كرد: اى رسول خدا! از خدا بخواه كه مرا شفا دهد و چشمم را به من باز گرداند.

پیغمبر فرمود: اگر بخواهى من دعا مى كنم و اگر بخواهى صبر كن. این صبر براى تو بهتر است. (و شاید مصلحت تو در همین حالت باشد) ولى پیرمرد بر خواسته خود اصرار كرد.

پیغمبر اكرم(صلى الله علیه وآله) به او دستور داد وضوى كامل و خوب بگیرد و دو ركعت نماز بخواند و بعد از نماز این دعا را بخواند: «اللّهم إنّى اسئَلُكَ و أتوجّه إلیك بنبیك محمّد نبى الرحمة یا محمّد إنّى أتوجّه بك إلى ربّى فى حاجتى لتُقضى، اللهم شَفِّعه فىَّ ؛  خداوندا من تو را مى خوانم و به سوى تو متوجّه مى شوم به وسیله پیغمبرت محمّد نبىّ رحمت، اى محمّد من متوجّه مى شوم به سوى پروردگارم در حاجتم كه حاجتم برآورده شود، خداوندا او را شفیع من قرار بده».

مرد دنبال آن برنامه رفت تا وضو بگیرد، و نماز را بخواند و دعایى را كه پیغمبر به او تعلیم داده بود، انجام دهد.

عثمان بن عمیر راوى این حدیث مى گوید: ما در همان مجلس نشسته بودیم و سخن مى گفتیم، مدّتى گذشت، دیدیم مرد نابینا وارد مجلس شد در حالى كه هیچ آثارى از نابینایى در او نبود و چشمش روشن بود.

جالب این است كه بسیارى از بزرگان اهل سنّت تصریح كرده اند كه این حدیث صحیح است. ترمذى حدیث را صحیح مى داند. ابن ماجه گفته است صحیح است. رفاعى گفته شكى نیست كه این حدیث صحیح و مشهور است.(صحیح ترمذى، صفحه 119، حدیث 3578 و در سنن ابن ماجه، جلد 1، صفحه 441، حدیث 1385، مسند احمد، جلد 4، صفحه 138) 

 

پی نوشت ها :

[1] الصواعق المحرقه، ابن حجر عسقلانی، ص 178 .

[2] حلیة الاولیاء، ج 3، ص 121.

[3] كنز العمال، ج 11، ص 455.

[4] حسن بن علی السقاف، فیض القدیر، ج 2، ص 135.

فرآوری: محمدی                

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۳ توسط سائل |

دین اسلام جامع ترین و کامل ترین دین است، دینی که به جزیی ترین جزییات زندگی مادی و معنوی توجه کرده است. حتی پیرامون شکل ظاهری ما در جامعه و شیوه صحیح راه رفتن و . . . سخن گفته است. بیاییم طریقه صحیح حضور در اجتماع را در محضر معصومین علیهم السلام بیاموزیم.


اجتماع

چگونه در اجتماع ظاهر شویم؟

انسان به اقتضاى فطرت، جویاى پاكیزگى، زیبایى، تمیزى و آراستگى است، از ژولیدگى، پلیدى، پلشتى و پریشانى نفرت دارد. قرآن كریم در آیه‌اى «1» انسان‌ها را به آراستگى و برگرفتن زینت‌هاى خود، هنگام رفتن به مساجد دعوت مى‌كند. (كه البته این توصیه منحصر به آرایش ظاهرى نبوده و زینت‌هاى معنوى مانند طهارت و تقوا را نیز شامل مى‌شود. از سوی دیگر پاکیزگی و آراستگی غیر از تبرّج و خودنمایی در اجتماع است و در اسلام انسانی که خود را با خودنمایی، طعمه کامجویی دیگران قرار می دهد به شدت نکوهش شده است.)

در سیره پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله نیز آمده است كه هرگاه ایشان قصد خروج از منزل یا پذیرفتن كسى را داشت، موى سر خود را شانه مى‌زد، سر و وضع خود را مرتّب مى‌كرد، خویش را مى‌آراست و براى آن كه تصویر خود را ببیند در ظرف آبى مى‌نگریست وقتى علّت این امور را پرسیدند، فرمود: إِنَّ اللَّهَ تَعالى‌ یُحِبُّ مِنْ عَبْدِهِ إِذا خَرَجَ إِلى‌ إِخْوانِهِ أَنْ یَتَهَیَّأَ لَهُمْ وَ یَتَجَمَّلَ «2» خداوند متعال دوست دارد، هنگامى كه بنده‌اش به سوى برادرانش مى‌رود، خود را براى دیدار آنان آماده كند و بیاراید. هزینه‌اى كه آن حضرت براى تهیّه عطر و بوى خوش مصرف مى‌كرد، از هزینه خوراكش بیش‌تر بود و در شب تاریك قبل از آن كه با چشم دیده شود، از بوى خوشى كه از پیكر مطهّرش در فضا پراكنده بود، شناخته مى‌شد. «3»

از امام باقر علیه السلام نقل شده كه رسول خدا صلى الله علیه و آله از هر كوى و برزنى كه عبور مى‌كرد، تا مدّت‌ها بوى خوشى فضاى آن‌جا را معطّر مى‌ساخت به‌گونه‌اى كه مردم‌ مى‌فهمیدند كه رسول خدا صلى الله علیه و آله از آن مسیر گذشته است.«4»

در تعالیم پیشوایان اسلام، در خصوص آراستگى ظاهر، توصیه‌هاى فراوانى مطرح شده که از آن جمله است، توصیه به پوشیدن لباس پاكیزه و آراسته، شانه‌زدن و مراقبت از موى سر و محاسن، پرهیز از ژولیدگى آن‌ها، تمیزنگهداشتن بدن و زدودن موهاى زاید آن، كوتاه‌كردن ناخن و موى شارب و درون بینى و پرهیز از آنچه كه موجب نفرت و كراهت دیگران مى‌شود، از قبیل بوى بد دهان كه ناشى از مسواك‌نزدن و خلال‌نكردن دندان‌هاست.«5»

كم‌ترین میزان حقوق برادرت بر تو آن است كه آنچه را براى خودت دوست مى‌دارى براى او نیز دوست بدارى و آنچه را براى خودت نمى‌پسندى، براى او نپسندى.

چگونه در اجتماع قدم برداریم؟

امام صادق علیه السلام در بیانى جامع و شیوا، تصمیم صحیح و نیّت درست را قبل از گام‌نهادن در هر راهى، نشانه خردمندى دانسته، مى‌فرماید: نفس خود را از گام‌برداشتن به سوى آنچه نباید به سویش بروى، بازدار و در حال راه‌رفتن پیوسته در اندیشه و تفكّر باش و هرگاه به شگفتى‌هاى آفرینش الهى برخوردى، از آن‌ها پند گیر. در رفتن به هر سویى بى‌باک مباش و با ناز و تكبّر راه مرو و چشمانت را از نگریستن به سوى آنچه شایسته دینت نیست، فروبند (چشم چرانى مكن) و بسیار خدا را یاد كن كه در خبر آمده است: مكان‌هایى كه تو در آن به یاد خدا بوده‌اى، روز واپسین به نفع تو در نزد خدا گواهى مى‌دهند و برایت از او طلب بخشش خواهند كرد، تا تو را وارد بهشت گردانند.

و نیز با دیگران در راه بسیار سخن مگوى كه نشانه بى‌ادبى است. بدان كه بسیارى از راه‌ها كمینگاه‌ها و تجارت‌خانه‌هاى شیطان است، پس از شرّش ایمن مباش و رفتن و بازگشتن خود را در اطاعت خدایت بگذران، زیرا تمام حركاتت در نامه عملت نوشته خواهد شد.«6»

غرور

این گونه راه نرویم:

1. با خودپسندی: قرآن كریم راه‌رفتن با غرور و خودپسندى را نهى كرده و مى‌فرماید: وَ لا تَمْشِ فِى الْأَرْضِ مَرَحاً «7» با خودپسندى بر زمین راه مرو.

2. بسیار تند و یا بسیار کند : در جاى دیگر قرآن كریم اعتدال و میانه‌روى هنگام راه‌رفتن را توصیه كرده است: وَاقْصُدْ فى‌ مَشْیِكَ «8» در راه‌رفتن خود میانه‌رو باش. یعنى نه چنان بى‌حال و كَسِل راه برو كه تو را خوار و ناتوان بپندارند و نه چنان با شتاب حركت كن كه وقار و شخصیّتت مخدوش گردد. امام على علیه السلام فرمود: سُرْعَةُ الْمَشْىِ یَذْهَبُ بِبَهاءِ الْمُۆمِنِ» «9» به تندى راه‌رفتن ارزش مۆمن را از بین مى‌برد. پس با آرامش و وقار راه برویم: وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً. . . «10» و بندگان خداى رحمان كسانى هستند كه در روى زمین با فروتنى راه مى‌روند.

 

چگونه در اجتماع با دیگران برخورد کنیم؟

آدمی در زندگى اجتماعى خود ناگزیر است آنچه را كه از مردم انتظار انجام آن را دارد، خود مقیّد به رعایت آن باشد و با مردم آن گونه رفتار كند كه توقّع دارد با وى رفتار شود.  قرآن كریم، انجام‌ندادن وظایف اجتماعى را از سوى فرد، همراه با انتظار انجام آن از سوى اجتماع، نكوهش فرموده و آن را نشانه بى‌خردى انسان مى‌داند و مى‌فرماید: أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتابَ أَفَلا تَعْقِلوُنَ «11» آیا مردم را به نیكى وامى‌دارید و خود را فراموش مى‌كنید در حالى كه كتاب خدا را تلاوت مى‌كنید. آیا عقل خود را به كار نمى‌گیرید؟ پس باید دانست كه جامعه بر عهده هر یك از اعضاى خود حقوقى دارد كه همگى به اداى آن موظّفند و عمل به آنچه آدمى، خود انتظار انجام آن را از دیگران دارد، پایین‌ترین درجه آن است.

نفس خود را از گام‌برداشتن به سوى آنچه نباید به سویش بروى، بازدار و در حال راه‌رفتن پیوسته در اندیشه و تفكّر باش و هرگاه به شگفتى‌هاى آفرینش الهى برخوردى، از آن‌ها پند گیر. در رفتن به هر سویى بى‌باك مباش و با ناز و تكبّرراه مرو و چشمانت را از نگریستن به سوى آنچه شایسته دینت نیست، فروبند

از امام صادق علیه السلام درباره حق مۆمن بر مۆمن سۆال شد، آن حضرت فرمود: . . . أَیْسَرُ حَقٍّ مِنْها أَنْ تُحِبَّ لَهُ ما تُحِبُّ لِنَفْسِكَ وَ تَكْرَهُ لَهُ ما تَكْرَهُ لِنَفْسِكَ «12» كم‌ترین میزان حقوق برادرت بر تو آن است كه آنچه را براى خودت دوست مى‌دارى براى او نیز دوست بدارى و آنچه را براى خودت نمى‌پسندى، براى او نپسندى.

علاوه بر آن كه در یک جامعه اسلامى، تمام آحاد مردم، هم خود محترمند و هم موظّف به رعایت احترام دیگران هستند، از دیدگاه اسلام گروهى از مردم از احترام و تعظیم ویژه‌اى برخوردارند، پیران و سال‌خوردگان از این گروهند. روایات اهل بیت علیهم السلام، این واقعیّت را در قالب تعبیرات لطیفى همچون اجلال، توقیر و تعظیم بیان مى‌كند، كه همگى دلیل بر اهمّیّت خاصّ موضوع بوده و بیانگر ارزش والایى است كه اسلام براى این قشر از جامعه قائل است. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: مِنْ إِجْلالِ اللَّهِ إِجْلالُ ذِى الشَّیْبَةِ الْمُسْلِمِ «13» تجلیل و احترام مسلمان سال‌خورده و سپید موى در شمار تجلیل از خداوند متعال است. امام صادق علیه السلام نیز بى‌تفاوتى در گرامى‌داشت سال‌مندان را موجب خروج از راه و رسم خاندان پیامبر صلى الله علیه و آله مى‌داند و مى‌فرماید: لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُوَقِّرْ كَبیرَنا «14» آن كه بزرگ‌سالان ما را احترام نكند، از ما نیست.

و نیز مى‌فرماید: عَظِّمُوا كِبارَكُمْ «15» سال‌مندان خود را ارج نهید و بزرگ شمارید. از تعبیرات به كار رفته در احادیث بالا و مانند آن‌ها به راحتى مى‌توان دریافت كه رابطه افراد جامعه با سال‌خوردگان نه‌تنها باید بر اساس احترام متعارف باشد، بلكه باید از شكوه و كیفیّتى والا برخوردار باشد، به شكلى كه انسان از این رهگذر، خود را براى تعظیم و اجلال الهى آماده كرده و مقدّمات خضوع و فروتنى خود را در پیشگاه ذات اقدس الهى به ظهور برساند.

بیاییم با حضوری نیکو در اجتماع، الگوی سایر مسلمانان شویم و با ظاهر و گفتار و رفتارمان، دیگران را به خوب دینداری کردن دعوت کنیم. یا مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف نیم نگاهی به ما بینداز که سخت محتاجیم.

 

پی نوشت:

1. نـحـل (16) ، آیـات 6 ـ 5 ؛ حـج (22) ، آیـه 5 ؛ كـهف (18) ، آیه 7 ؛ صافّات (37) ؛ آیـه 6 ؛ فـصـّلت (41) ، آیه 12 ؛ ملك (67) ، آیه 5 ؛ حجر (15) ، آیه 16 ؛ ق (50) ، آیه 6

2.  بحارالانوار ، ج 16 ، ص 294

3.همان، ص 248

4. همان ، ص 249

5.حلیة المتقین ، علامه مجلسى (ره ) بابهاى پنجم ، ششم ، هفتم

6. بحارالانوار ، ج 76 ، ص 301

7. اسراء (17) ، آیه 37

8. لقمان (31) ، آیه 19

9. بحارالانوار ، ج 76 ، ص 302

10. فرقان (25) ، آیه 63

11. بقره (2) ، آیه 44

12. بحارالانوار ، ج 74 ، ص 224

13. اصول كافى ، ج 2 ، ص 165

14. همان

15.  همان

فاطمه سرفرازی 

کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۲ توسط سائل |
غیرت

هر چیزی که انسان را از مقصد و مسیر منحرف کند و از توجه به خدای متعال دور کند، رذیلت اخلاقی به حساب می آید.

امری رذیلت و فعلی غیر اخلاقی شمرده می شود که مانع از رسیدن به کمال لایق و واقعی انسان باشد و موجب انحطاط روحی و اخلاقی بشود و انسان را از مسیر انسانیت دور کند؛ به گونه ای که انسان، به فرمایش قرآن کریم «کالانعام بل هم اضل سبیلا»،شود. اعراف/179


یکی از رذائل اخلاقی که در بین آقایون مطرح است و از آن برای مردان یک رذیله به حساب می آید بی غیرتی است.

در تعریف غیرت این گونه آورده اند:

«غیرت، حس درونی است که آفرینش برای محافظت و نگاهبانی از حریم خانواده و پاسداری از نسل، در وجود مرد نهاده است. در حقیقت، این حس در مرد وجود دارد که می خواهد ناموس خود را از دسترس کامجویی دیگران دور کند.

«غیرت دینی» صفتی الهی است که شخص صاحب آن نسبت به زشتی های شرعی و عقلی حساسیت نشان می دهد و آنها را به خاطر غیرت فطری خود حرام می گرداند و به آنها ارتکاب نمی ورزد. از این رو زنان و مردان الهی غیورند و نسبت به امور شرعی و عقلی غیرت دارند.»

علمای اخلاق نیز غیرت را چنین تعریف كرده اند:

غیرت و حمیّت، یعنی تلاش در نگهداری آنچه كه حفظش ضروری است، این صفت در قالب مطلوبش از شجاعت، بزرگ منشی و قوت نفس انسان سرچشمه می گیرد و یكی از ملكه های نفسانی انسان و سبب مردانگی است و مردِ بی غیرت از زمره مردان خارج است. جامع السعادات، ج 1، ص 266.

آگاه باشید كه خداوند، محرمات را حرام و حدود را وضع كرد و هیچ كس غیورتر از خدا نیست كه از روی غیرت، زشتی ها را حرام كرده است. بحار الانوار، ج 76، ص 332.

حمایت و حفاظت از ناموس، ارتباطی تنگاتنگ با شرف و مردانگی شخص مسلمان دارد و اسلام با تأكید از او خواسته كه از ناموس خود و هم كیشانش در برابر هر گونه گزند داخلی و خارجی به شدت دفاع كند و كمترین مسامحه ای از خود بروز ندهد، درحالی که غیرت جزء خصوصیات لاینفک مردان مومن می باشد اما متأسفانه امروزه با بی غیرتی عده ای از جوانان روبرو هستیم که نسبت به نوع پوشش و روابط محارمشان بی تفاوت هستند.

مهم ترین عملکرد زن در این روند ایجاد حس حمایت، اطمینان و امنیت در همسرش است. عبادت هایش را مخفی نکند بگذارد شوهر او را مکرر در حال نماز و دعا ببیند. این ریاء نیست، او غریبه نیست

اهمیّت بحث غیرت در خانواده گفتنى است كه امام صادق(علیه السلام) در این زمینه مى‌فرمایند: «مرد براى اداره منزل و خانواده خود به سه خصلت نیاز دارد كه اگر هم به طور طبیعى آنها را نداشته باشد، باید خود را به تكلّف در آنها وا دارد: خوش رفتارى، گشاده دستىِ سنجیده، و غیرت بر حفاظت از آنها» .(میزان الحكمه،ج 5 ،ص97 )

كلمه‌اى كه در تعریف غیرت مرد در خانواده مناسب به نظر مى‌رسد حساسیت است. به این معنا كه غیرت نوعى حساسیت است حساسیتى كه از مسئولیت برخاسته است زیرا هر كس كه نسبت به چیزى مسئولیت دارد باید نسبت به آن حساسیت هم داشته باشد. در نظام خانواده نیز مسئولیت مرد نسبت به همسرش، غیرتى است كه مرد نسبت به همسر خود دارد و زمانى این نوع غیرت ممدوح است كه با اعتدال همراه گردد. توضیح اینكه غیرت مرد نسبت به همسر و فرزندانش امرى فطرى، ضرورى و در واقع برخاسته از ایمان و تعهد او بوده و مادامی كه حالت افراطى نداشته باشد جزء شاكله مسئولیت مرد است.

خانم ها نیز طالب غیرت مرد خویشند و مى‌خواهند همسرانشان نسبت به وضع آنها حساس باشند. اصولاً خانم ها از مردى كه نسبت به وضع لباس و پوشش آنها بى تفاوت باشد، ناراضى‌اند. ناگفته نماند این حساسیت مرد تا زمانى از جانب بانوان نوعى دوست داشتن، محبّت و حمایت تلقى مى گردد كه در حد معقول باشد . اگر از راه اعتدال خارج شده و به سوى افراط و تفریط گرایش یابد، مذموم خواهد بود و به بدگمانی منفی تبدیل می‌شود، به گونه‌اى كه مى‌توان چنین گفت:

9تجربه گرانبهای زوج های موفق

حد و حدود غیرت تا جایى است كه 1 - از روى بدگمانى، 2 - همراه با سخت‌گیرى و 3 - براى كسانى كه خود اهل مراقبت‌اند، نباشد است مگر آن كه به قراینى خلاف آن ثابت شود. بسیارى از بانوان خود حریم خویش را رعایت مى كنند و در این صورت حساسیت نشان دادن بیشتر آثار منفى به دنبال خواهد داشت.

امام علی(علیه السلام) در سفارش به فرزند خود امام حسن(علیه السلام) فرمود: «از غیرت نا به جا [نسبت به زنان] بپرهیز که آن، زن سالم را به بیماری و پاکدامن را به بدگمانی (اندیشه گنهکاری)، می‌کشاند. (نهج البلاغه، نامه 31)

حال اگر غیرت مرد زیادتر از حد معمول شد چگونه با آن برخورد کنیم حجت الاسلام شهاب مرادی به زیبایی به بیان این امور پرداخته است:

1- زن می‌تواند یک بار وقتی حال هر دوشون خوب بود و بیرون از منزل با او در این باره گفتگو کند و محترمانه و به دور از هیجان از خودش دفاع کند در «هفت هشت کلمه یا نهایت دو سه جمله! نه یک سخنرانی انقلابی» در آن چند کلمه با ادبیات خودش شبیه به این را بگوید: «من پاک و مومن و عفیفم. غیرت تو را می‌پسندم و برخی کنترل ها را -اگر بدبینی اش غیرمستقیم است- و یا سوءظن های تو را -اگر واضح تهمت زده- را اهانت بزرگی به خودم تلقی می‌کنم. اما بروز خشم فقط حال ما را بدتر می‌کند و گره را پیچیده تر و محکم تر. تو را دوست دارم -این جمله حکمِ یک ترجیع بند را دارد. فراموشش نکنید- تو حق داری و می‌توانی از من در مورد برنامه هایم سوال کنی. اما انتظار دارم دقت کنی این پرسش ها، چک کردن و پلیس بازی نشود. من و تو هر دو محترمیم و همدیگر را دوست داریم و باید مراقب تصویرِ محبوب خود، در ذهن یکدیگر باشیم.»

در نظام خانواده نیز مسئولیت مرد نسبت به همسرش، غیرتى است كه مرد نسبت به همسر خود دارد و زمانى این نوع غیرت ممدوح است كه با اعتدال همراه گردد. توضیح اینكه غیرت مرد نسبت به همسر و فرزندانش امرى فطرى، ضرورى و در واقع برخاسته از ایمان و تعهد او بوده و مادامی كه حالت افراطى نداشته باشد جزء شاكله مسئولیت مرد است

2- مهم ترین عملکرد زن در این روند ایجاد حس حمایت، اطمینان و امنیت در همسرش است. عبادت هایش را مخفی نکند بگذارد شوهر او را مکرر در حال نماز و دعا ببیند. این ریاء نیست، او غریبه نیست.

3- زن مراعات رفتار با نامحرم را بیش از پیش در دستور کار قرار دهد. ارتقاء نوع پوشش و حجاب و کنترل برخی از عادات و آداب و رسوم خانوادگی در هر حالی موثر است. پوشش ظاهری و طریقه ی آداب و معاشرتش با دیگران به ویژه آقایان را با دقت و بدون هیچ گونه سوء تعبیری انجام دهد.

4- بدون اعلام وصول پیام بدبینیِ مرد، زن مخفی کاری نکند و در مسیر اطمینان سازی، شفاف سازی حرکت کند. او را در جریان کارهای عادی روزانه بگذارد، نه به عنوان گزارش دادن بلکه به عناوین مختلف از اینکه "چون میدونم نگرانم می‌شی" و "راستی میدونی که امروز باید برم دکتر..." و یا هماهنگی "من ظهر با مامان می‌خواهم بروم خونه خاله معصومه... شما می‌تونی عصر بیایی اونجا دنبالم؟" و مهم ترینش" اجازه گرفتن از شوهر".

فرآوری: زهرا اجلال             

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ توسط سائل |

 شب یلدا امسال مانند سال پیش در بزنگاهی خاص قرار دارد؛

احسان اله اشتهاردیان/هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس - بخش اجتماعی تبیان

یلدا

به علت چرخش ماه های قمری نسبت به ماه های شمسی همواره برخی مناسبتهای مذهبی با برخی مناسبتهای ملی تلاقی میکند. صرف این تلاقی شاید خیلی مهم نباشد اما در برخی موارد که یکی از این مناسبتها مستلزم اندوه و دیگری همراه شادی باشد این تلاقی باعث حرف و حدیثهایی میشود. در این موقع هر کدام از طیفهای جامعه رویکردی گاها متضاد را در مواجهه با این مناسبتها در پیش میگیرند. تلاقی وفات حضرت رسول اکرم (ص) با شب یلدای امسال یکی از این موارد میباشد که با دو رویکرد متفاوت همراه است، که البته می توان رویکرد سومی را به آن اضافه کرد با این هدف که هم میراث اصیل اعتقادی و هم رسوم ملی را پاسداشت.

رویکرد اول:

در این رویکرد نوعی حس ناسیونالیستی حاکم است. این رویکرد معتقد است که با اولویت دادن به رسوم ملی باید نشانه های دین حذف گردد یا در مقام تضعیف قرار گیرد. پرداختن به امورد دینی در چنین نگاهی در اولویتهای بعدی بوده و نگرانی از اینکه این رسوم دستخوش تغییر شوند، باعث میشود در چنین مواقعی تلاش گردد به مناسبتهای اعتقادی توجهی نشود.

چه خوب است که ما بتوانیم با کمک از رسوم خوب ملی و سنت زندگی پیامبر و ائمه علیهم السلام جامعه ایرانی اسلامی خود را به سمت برخوردهای اخلاق مدارانه و عبودیتی که مورد رضایت پروردگار است سوق دهیم

اشتباه این رویکرد این است که تصور می‎کند مردمان دیندار، به رسمهایی چون شب یلدا بها نمیدهند و آنها را در رسوم جاری زندگی خود نمیبینند. در صورتیکه چنین شبی با اصل اخلاقی "صله ارحام" پیوند ناگسستنی خورده است. اشتباه دیگر این رویکرد این است که با تلاش برای چنین افتراقی و عدم توجه به اکثریت مسلمان کشور، مرزکشی فرهنگی نادرستی ترسیم میکند.

این مرز کشی نه تنها منجر به تعمیق و گذر سینه به سینه رسوم به نسلهای بعد نخواهد شد، بلکه روز به روز آن را تضعیف خواهد کرد و جمعیت بسیاری را از دست خواهد داد.

رویکرد دوم:

در این رویکرد در تلاقی با یک مناسبت عزا، با شب یلدا به طور مطلق برخورد منفی می شود و دیگران را از برگزاری این رسم بدون هیچ قید و ملاحظه ای برحذر میدارد. نگرانی های چنین رویکردی مباحثی چون برگزاری مجالس شادی در شب وفات رسول اکرم (ص )است که البته چنین نگرانی‎ای منطقی است ولی راه حل آن تحذیر از شب یلدا نیست.

این رویکرد با توجه به اعتقادات مذهبی و اولویت آخرت بر دنیا و ... معتقد است در چنین سالهایی که شب یلدا با یک مناسبت عزاداری مذهبی تلاقی پیدا میکند، باید مراسم شب یلدا را موکول به شب ها یا سالهایی دیگر کرد تا عزا به شادی تبدیل نشود.

رویکرد سوم:

شب یلدا بلندترین شب سال، محلی است برای احیای یک سنت دیرینه ایرانی و فریضه مهم اخلاقی-دینی به نام دید و بازدید و یا صله ارحام. میتوان این شب بزرگ را با نیت رضای خداوند متعال برگزارکرد و در تعمیق و نشر صله ارحام و ایجاد پیوند ناگسستنی این دو بایکدیگر فصل جدیدی را باز کرد.

در این فصل جدید با تجدید دیدارهای نزدیکان نه تنها باب رضایت خداوند باز میشود که رسم خوب یلدای ایرانی، با یک عامل افزودنی فرهنگی، تقویت و تعمیق می گردد و از یک جشن پرهیاهو به یک میهمانی عمیق خانوادگی تبدیل می شود.

در سالهایی که این شب بلند با ایام عزا تلاقی پیدا میکند میتوان پیشنهاد نمود لااقل، از خرید و تناول آجیل پرهیز شود. شوخی و خنده ها تا حدودی کاهش پیدا کند و در عوض عوامل ذیل در این شبها بیشتر توجه گردد.

1- تلاش برای شرکت در مراسم عزاداری و پس از آن تشکیل مهمانی خانوادگی متناسب با شب یلدا البته با ملاحظات ذکر شده

2- در صورت عدم امکان شرکت در مراسم عزاداری، در سفره یا میزی که انار و ... چیده شده است تابلویی از نام رسول اکرم ص جهت تبرک و یادآوری ارادت به ایشان قرار داده شود

3- به احترام پیامبر (ص) حتی المقدور در آن شب لباسهایی با رنگهای تیره تر بپوشیم.

4- نیم ساعت از این شب را به خاطر بلند بودنش به دعا و نیایش به درگاه خدا اختصاص بدهیم و برای همه مردم دنیا خصوصا مسلمانان، برای بارش باران، برای حل مشکلات کشور خصوصا مشکلات اقتصادی و آلودگی و بیماری ها و ... و برای تمام کسانی که برای این مردم زحمت میکشند دعا کنیم.

5- مهمترین دعایمان برای همه مردم دنیا، نجات آنها از ظلم وستم، احیای خوبی ها، احیای محیط زیست، صلح و آرامش، همزیستی مسالمت آمیز، دنیایی بدون فقر و بیماری و تبعیض، برکات آسمان و زمین باشد که همه اینها در دعای فرج برای امام زمان علیه السلام نهفته است.

6- از رسول خدا (ص )بخواهیم که برای دعاهای ما آمین بگویند و ما را مورد شفاعت قرار دهند.

در سالهایی که این شب بلند با ایام عزا تلاقی پیدا میکند میتوان پیشنهاد نمود لااقل، از خرید و تناول آجیل پرهیز شود. شوخی و خنده ها تا حدودی کاهش پیدا کند و در عوض عوامل ذیل در این شبها بیشتر توجه گردد

7- دیگران را توصیه کنیم که در این شب بیشتر به یاد خالق خود و پیامبر منتخب او باشند و سعی کنند پیامبر را الگوی اخلاقی خود قرار دهند.

8- صدقه و خیرات را در این شب فراموش نکنیم و در کنار سفرهای گاها رنگینی که این شب می اندازیم به یاد فقرا هم باشیم که پیامبر ما آنان را هرگز فراموش نمی کرد.

9- با خودمان و رسول اکرم (ص) قرار بگذاریم یک اخلاق بد را از خود دور کنیم و تمام سال تلاش بر مراقبت از آن اخلاق نادرست داشته باشیم

10- و شاید اگر شعری میخوانیم این شعر را از سعدی بخوانیم که:

دردی به دل رسید که آرام جان برفت وان هر که در جهان به دریغ از جهان برفت

شاید که چشم چشمه بگرید به های های بر بوستان که سرو بلند از میان برفت ...

و در انتها چه خوب است که ما بتوانیم با کمک از رسوم خوب ملی و سنت زندگی پیامبر و ائمه علیهم السلام جامعه ایرانی اسلامی خود را به سمت برخوردهای اخلاق مدارانه و عبودیتی که مورد رضایت پروردگار است سوق دهیم. البته واضح است که عبودیت تنها در اخلاق اجتماعی خلاصه نمیشود و شوون دیگری نیز دارد، اما تلاقی مناسبتهای مذکور فرصت خوبی برای پررنگ کردن این اخلاق اجتماعی در کنار عبادت پروردگار است.  

اتخاذ از سایت تبیان

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ توسط سائل |

فرارسیدن رحلت پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم،  

شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام  

را به ساحت مقدس امام زمان عج  

و عموم شیعیان و محبین اهل بیت عصمت وطهارت 

 تسلیت عرض می نمائیم.

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ توسط سائل |

زمان: عصر عاشورای 1436 ساعت: 15 

منزل ذاکر و شاعر اهل بیت علیهم السلام: کربلائی مهدی اسمعیل خان طلائی 

دکتر حسابی - خ امام - کوچه25 بن بست آخر پلاک 1297 

با حضور جمعی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ توسط سائل |
طبق سنوات گذشته مراسم عزاداری سید سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در ماه محرم 1393 توسط حاج منصور ارضی در مسجد ارک تهران و حسینیه صنف لباس فروشان برقرار می‌باشد. عقیق:مراسم دهه اول شب‌های محرم در مسجد ارک تهران این جلسه از شنبه، شب اول محرم مورخ93/8/3 به مدت ده شب با نماز جماعت مغرب و عشاء و همچنین روز تاسوعا و عاشورا حسینی از ساعت 9 صبح با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مومنی و روضه خوانی و عزاداری حاج منصور ارضی و دیگر مداحان اهل بیت (علیهم السلام) در مسجد ارک تهران واقع در میدان پانزده خرداد برگزار می‌گردد. مراسم زیارت عاشورا حسینیه صنف لباس فروشان این جلسه از یکشنبه، روز اول محرم مورخ93/8/4 به مدت دوازده روز از ساعت 5/45 صبح با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ملکی و قرائت زیارت عاشورا و روضه خوانی و عزاداری حاج منصور ارضی در حسینیه صنف لباس فروشان واقع در خیابان سعدی جنوبی برگزار می‌گرد
نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ توسط سائل |
عقیق: در آستانه ماه محرم الحرام اجتماع بزرگ ذاکرین، شعرا و خادمین هیئات مذهبی و دیگر فعالان مذهبی کشور با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی و حاج منصور ارضی در مسجد ارک تهران برگزار می‌شود. این مراسم در روز جمعه 1393/8/2 با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در مسجد ارک تهران واقع در میدان پانزده خرداد برگزار می‌گردد
نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ توسط سائل |
حکمت باران در این ایام می دانی که چیست ...آب و جارو می شود بهر محرم کوچه ها...
نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ توسط سائل |
فرخنده ميلاد دخت حضرت موسي ابن جعفر عليه السلام حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها و آغاز دهه كرامت را تبريك عرض مي نمايم
نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۰۶ توسط سائل |
[آیت‌الله نوری همدانی وهابیت را به مناظره خواند] آیت الله نوری همدانی در پیامی به مناسبت هشتم شوال سالروز تخریب بارگاه ملکوتی ائمه بقیع علیهم السلام با محکوم کردن این عمل جنایتکارانه، از وهابیت برای مناظره براساس منطق دعوت کرد. آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در پیامی به مناسبت هشتم شوال سالروز تخریب بارگاه ملکوتی ائمه بقیع علیهم السلام با محکوم کردن این عمل جنایتکارانه، از وهابیت برای مناظره براساس منطق دعوت کرد. متن پیام این مرجع تقلید بدین شرح است؛ بسم الله الرحمن الرحیم با فرا رسیدن هشتم شوال خاطره غم انگیز و مصیبت بار تخریب قبور ائمه بقیع (ع) در خاطره مسلمانان بیدار که محبت اهل بیت پیامبر اسلام (ص) را برای خود - از آنجا که گوش شنوا و دل حق پذیر در برابر حدیث ثقلین و امثال آن - دارند و افتخار می دانند، تجدید می شود. این جنایت توسط فرقه نامشروع وهابیت که به دست استکبار و برای ایجاد تفرقه و کشتار بین مسلمانان ایجاد شده، صورت گرفت. فرقه‌ای که بر خلاف آیات قرآن و احادیث معتبری که از حضرت رسول‌‌اکرم (ص) ساختن بنا بر فراز قبور و زیارت مشاهد مشرفه و عزاداری و تعظیم شعار را شرک می‌دانند. به همین جهت فرقه‌های اسلامی را آماج شدیدترین تهمت‌ها قرار می‌دهند ما بارها اعلام‌ کرده‌ایم که حاضریم در تمام موضوعات براساس منطق با شما مناظره کنیم یا کتاب‌هایی که در این‌باره نوشته شده است را پاسخ دهید. ولی هرگز حاضر نیستند و نمی‌پذیرند اما با اصرار و سختگیری‌ها وسیله اذیت و آزار مسلمانان و تهمت به آن‌ها را فراهم نموده و در کشورهای اسلامی مشغول ایجاد اختلاف و فتنه‌گری و خون‌ریزی و اعمال وحشیانه هستند. ما این عمل جنایتکارانه و تخریب توهین آمیز تمام آثار اسلامی که در عربستان و سایر کشورها توسط این گروه‌های وهابی و تکفیری صورت گرفته و می‌گیرد را محکوم نموده و از همه مسلمانان وحدت و یکپارچگی و حل اختلافات را خواستاریم، امید است آثار اسلامی با شکوه‌تر از قبل برقرار گردد. إن شاء الله حسین نوری همدانی شبستان ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۰۶
نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۳/۰۵/۱۷ توسط سائل |
با آرزوي فرج امام زمان عج عيد سعيد فطر مبارك
نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۰۶ توسط سائل |
امشب کتاب عشق را شیرازه از زر میزنند
مهر حسین ابن علی (ع) بالای دفتر میزنند
بر بام حیدر قدسیان هی حلقه بر در میزنند
از شوق دیدار حسین(ع) شهپر به شهپر میزنند
دور سر قنداقه اش تا صبح پر پر میزنند
...
گه بوسه بر قنداق و گه بر دست مادر میزنند
هدیه به ختم المرسلین یک شاخه شمشاد شد
آمد حسین ابن علی ، عالم حسین آباد شد!!
نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۱۰ توسط سائل |

همان احمد که سرمستان سرمد        

                بخوانندش ابوالقاسم محمد(ص)

محمد میم و حا ء و میم و دال است           

      تدارک بخش عدل و اعتدال است

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۳/۰۵ توسط سائل |
بیت الزهرا اقامه عزای دهه ی سوم محرم از7-14 آذر ماه به مدت 8شب آدرس خ امام چهارراه امام حسین خ12متری امام حسین جنوبی 10متری امینی اول بن بست16ساعت20
نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۱ توسط سائل |

علی (ع)

 

زلیلی من شنیدم یا علی گفت ...به مجنون چون رسیدم یا علی گفت.

مگر این وادی دارالجنون است...که هر دیوانه دیدم یا علی گفت.

نسیمی غنچه ای را باز میکرد...به گوش غنچه دیدم یا علی گفت.

خمیر خاک آدم را سرشتند...چو برمیخواست آدم یا علی گفت.

مسیحا گر دم از اعجاز میزد...ز بس بیچاره مریم یا علی گفت.

به فرقش کی اثر می کرد شمشیر...یقینم ابن ملجم یا علی گفت.

مگر خیبر ز جایش کنده می شد...یقین آنجا علی هم یا علی گفت.

دلا باید که هردم یا علی گفت...نه هر دم بل دمادم یا علی گفت.

به صدق دل همیشه یاد او کرد...به هرپیچ و به هر خم یا علی گفت.

دمی که روح در آدم دمیدند...زجا برخاست آدم یا علی گفت.

چونوح از موج طوفان ایمنی خواست...توکل کرد و هردم یا علی گفت.

عصا در دست موسی اژدها شد...کلیم آنجا مسلم یا علی گفت.

نمی شد زنده جان مرده , هرگز...یقین عیسی بن مریم یا علی گفت.

رسول اله شنید از پرده غیب...ندایی آمد, آن هم یا علی گفت.

نزول وحی چون فرمود سبحان...ملک در اولین دم یا علی گفت.

علی در کعبه بر دوش پیمبر...قدم بنهاد اول یا علی گفت.

به فرقش کی اثر می کرد شمشیر...گمانم ابن ملجم یا علی گفت...!

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۰۲ توسط سائل |

میلاد یگانه دخت پیامبر زهرای مرضیه (س) خجسته باد.

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۰ توسط سائل |

فرخنده میلاد مسعود پیامبر اکرم

وامام جعفر صادق 

علیهم السلام مبارک باد

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۰۹ توسط سائل |

فرارسیدن اربعین حسینی را به محضر مقدس امام زمان عج 

 وعاشقان اهل بیت تسلیت عرض می نمائیم. 

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۲ توسط سائل |

چند روزی به اربعین حسینی نمانده

 

و ما از قافله عشاق حضرت جامانده ایم

 

 باشد که بزودی در سلک زائران او باشیم

 

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ توسط سائل |

مراسم شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها

چهارشنبه 91/9/29از ساعت20/30الی22/30

خ امام چهارراه طالقانی ک 32

سخنران حاج اسحاق موسوی

مداح کربلئی مهدی طلائی

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ توسط سائل |

شهادت جانسوز سید الساجدیدن امام زین العابدین

را به محضر امام زمان

عموم شیعیان ومحبین ائمه اطهار تسلیت عرض می نمائیم.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۰ توسط سائل |

 اقامه عزای دهه سوم محرم

15آذرلغایت24آذر

از ساعت 21

سخنران شیخ صادق ارجمند

بانوای گرم مداح وشاعر اهل بیت: کربلائی مهدی طلائی

مارلیک خ دکتر حسابی خ شریفی کوچه 18حسینه بیت الزهرا سلام الله علیها

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۱۱ توسط سائل |
ضمن عرض تسلیت به ساحت مقدس امام زمان عمل شنیع ساخت فیلم توهین به پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم را محکوم می نمائیم.

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۶/۲۴ توسط سائل |
با توجه به اینکه صهیونیست از نمادها و اعداد خاص در نماد گرایی استفاده بسیار می کند ما نباید

بگذاریم که اشکال و ارقام ما را به نام خود ثبت کند برای مثال به اعداد زیر توجه کنید:

عدد ۹ که برای آنها عدد مقدس -------> برای ما نیز مقدس است چون نهمین فرزند از نسل امام

حسین (ع) یعنی حضرت مهدی (عج) است که می آید و جهان را از ظلم و ستم پاک می کند

عدد ۱۱ که برای ماسون ها نماد دو ستون بزرگ جلوی معبد سلیمان و بسیار مقدس است----->

-----> برای ما مسلمانان نیز مقدس است زیرا ابجد کلمه (هو) که از نامهای خدای متعال است میباشد.

عدد ۱۳ که برای آنها مقدس است ------> صرف نظر از نحس بودن برای ایرانی ها و  ایرانی کشی در ۱۳ 

فروردین (ماجرای توطئه استر و مردخای در تلمود)برای شیعیان نیز مقدس است تولد مولا علی (ع) در ۱۳

رجب است.

عدد ۳۳ که ضریب ۱۱ و برای آنها مقدس است------> برای ما نیز تعداد ذکر سبحان الله و الحمدلله نیز

همین تعداد است.

عدد ۷۲ که عدد قدرت شیطان است و فوق العاده برای آنها تقدس دارد------> برای شیعیان نیز مقدس

چون تعداد یاران سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) {شهدای کربلا} نیز همین تعداد است.

ما نبیاد بگذاریم که اعداد و اشکال را از آن خود کنند و فقط تنها یک نماد برای آنها مقدس است که برای ما

مقدس نیست و هیچ ادعایی نداریم و آنهم تک چشم بالای هرم است.اما انواع ستاره ها و ... در هر

جایی مشاهده شد دلیل نمی شود که حتما نمادهای آنها باشد.

هرم و تک چشمهرم و تک چشم روی دلار

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۱۶ توسط سائل |

فرخنده میلاد امام زمان مبارک باد.

جشن میلاد حضرت صاحب الزمان صبح پنج شنبه ساعت10

بامداحی کربلائی مهدی طلائی

مارلیک دکتر حسابی خ دانش غربی 12متری امام حسین شمالی

بن بست 16 پلاک566

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ توسط سائل |

مراسم جشن میلاد یعسوب الدین حیدر کرار دوشنبه از ساعت 21 الی23

بامداحی کربلائی مهدی طلائی

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۵ توسط سائل |

فرخنده میلاد امیرالؤمنین حضرت علی ابن ابیطالب مبارک باد.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۵ توسط سائل |

 جشن میلادحضرت زهرا سلام الله علیها

شنبه 91/2/23 از ساعت 21الی23

سخنران:حجت الاسلام سلطانی

مداح کربلائی مهدی طلائی

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۲۲ توسط سائل |

فرخنده میلاد یگانه بانوی عصمت وطهارت سیدة النساءالعالمین حضرت فاطمه زهرا مبارک باد.

اللهم عجل لولیک الفرج.

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۲۲ توسط سائل |

بمناسبت شهادت بانوی دوعالم

حضرت صدّیقه طاهره(س)

بمدت3شب

 از تاریخ:6/2/91لغایت 8/2/91

از ساعت:(21لغایت23)

به سوگ می نشینیم .

مداح کربلائی مهدی طلائی

     نشانی مارلیک خ دکتر حسابی خ دانش غربی خ 12متری
 امام حسین(ع)شمالی بن بست سوم.

              پیامک:30002577

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ توسط سائل |
چهارشنبه ۲۴/۱/۹۱مراسم هفتمین شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را بدون حضور یار باوفا شادروان اسماعیل کهندل منزل برادر حسین شاملو برگزار کردیم.
نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۸ توسط سائل |

     ساعت ۷ صبح روزسه شنبه ۲۳/۱/۱۳۹۱ مطلع شدیم باوفاترین خادم بیت الزهرا سلام الله علیهامرحوم اسماعیل کهندل، در  غروب  دوشنبه ۲۲/۱/۹۱در دهه فاطمیه اول دار فانی را وداع گفته و به دیار باقی رفتند.

      او یکی از خادمان مخلص ائمه اطهار بود که در همه صحنه های مذهبی ، فرهنگی ،سیاسی خالصانه شرکت می فرمود؛فقدان او ضربه سختی به ما وارد کرد، براستی مانند اورا نمی توانیم بیابیم.هنوز صدای یازهرا،مادر مادر  گفتن او و نغمه یاحسینش در گوش ماست.جایش میان ما براستی خالیست!او آرزوی کربلا را داشت اما قسمتش نشد انشاءالله مهمان سفره اباعبدالله الحسین باشد.

درگذشت این یار صمیمی ، باوفا ومهربان را به خانواده داغدارش،اعضاءمحترم هیئت بیت الزهرا سلام الله علیها و خادمین ائمه اطهار تسلیت عرض نموده و آرزوی مغفرت برای او از ایزد منان خواستارم.

روحش شاد         یادش گرامی

شادی روحش فاتحه ای قرائت بفرمائید.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۷ توسط سائل |
فرخنده میلاد امام حسن عسگری مبارک باد.
نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۹۰/۱۲/۱۲ توسط سائل |
 

فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) 

را تسلیت عرض مینماییم.

 

مراسم ویژه ماه محرم با مداحی کربلایی مهدی طلایی

مراسم ویژه نه  شب اول ماه محرم

  • هیئت محمد رسول ا..

مارلیک خیابان دکتر حسابی روبه روی دبیرستان دخترانه دکتر حسابی کوچه نسترن۱

ساعت شروع مراسم۳۰/۱۹ لغایت۳۰/۲۰

(مراسم  ویژه برادران)

  • هیئت چهارده معصوم (ع) 

مارلیک بیست متری سه راه سرو

ساعت شروع مراسم۲۱ لغایت۲۲

مراسم ویژه ازشب یازدهم ماه محرم (شام غریبان) تا هفت امام

  • هیئت بیت الزهرا (س)

مارلیک خیابان دکتر حسابی خیابان دانش سمت راست کوچه اول دست چپ بن بست دوم

ساعت شروع مراسم۲۱ لغایت۲۳

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۰۷ توسط سائل |

بنام خدا

قال صادق:به دوستان ما بگوئید که در اقامه و بر پایی مجالس عزا و مصیبت ما همت گمارند.

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، به اطلاع ذاکران اهل بیت می رساند

 هیئت بیت الزهرا اولین جلسه ذاکران اهل بیت را روز پنجشنبه مورخ۱/۶/۹۰

از ساعت ۲۱ لغایت۳۰/۲۲ برگزار می نماید.

حضور شما عزیزان موجب گرمی بخش محفل ما خواهد بود.

توسل این جلسه به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها

نشانی مارلیک انتهای دکتر حسابی نرسیده به مجتمع گلریز 

 خ گلزار کوچه مارال ساختمان هانیه واحد ۵

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ توسط سائل |

فرخنده میلاد مسعود حضرت جواد  الائمه مبارک باد

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ توسط سائل |

پیشاپیش حلول ماه مبارک رجب مبارک باد.

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۲ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ توسط سائل |

فرخنده میلاد دخت نبی اکرم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مبارک باد

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۴ توسط سائل |

مراسم چهارشنبه:۲۱/۲/۱۳۹۰ مارلیک خیابان دکتر حسابی نرسیده به مجتمع گلریز

خ گلزار کوچه مارال ساختمان هانیه واحد ۵ .

ویژه برادران

شروع مراسم:ساعت ۲۱

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸ توسط سائل |

یازهرا

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۸ توسط سائل |
فرارسیدن ایام فاطمیه را تسلیت عرض می نمائیم. 
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ توسط سائل |

فرخنده میلاد مسعود حضرت زینب مبارک باد

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ توسط سائل |

با آرزوی فرج امام زمان سالی خوش را برای همه هموطنان

عزیز از خدای منان خواستاریم.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۲۵ توسط سائل |

فرخنده میلاد امام حسن عسگری مبارک باد

با آرزوی فرج حضرت ولی عصر

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۲۲ توسط سائل |
فرخنده میلاد حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی ص و امام جعفر صادق مبارک باد
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۴ توسط سائل |

ایام سوگواری رحلت جانگداز پیامبر اسلام (ص) شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را تسلیت عرض می نمائیم.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۱ توسط سائل |

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ توسط سائل |

السّلام علیک یا علی ابن الحسین

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ توسط سائل |

1.      هیئت بیت الزّهرا سلام الله علیها:

 خ دکتر حسابی شمالی کوچه مینا غربی مجتمع مینا ازساعت 18الی30/19 از هفتم محرم بمدت 5شب

2.      هیئت مکتب الرّسول صلی الله علیه وآله وسلّم:

خ دکتر حسابی جنوبی کوچه نسترن 1 از ساعت30/20الی 30/21ز اول محرم بمدت 17شب

3.      هیئت چهارده معصوم علیهم السّلام:

خ دکتر حسابی جنوبی خ شریفی از ساعت 22الی15/23 از هفتم محرم بمدت 6 شب

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۶ توسط سائل |
باسلام
آغاز اجراي طرح محرم نگاران ( ويژه وبلاگنويسان مذهبي )
http://www.forum.msadra.ir/thread-1149.html

مجموعه اينترنتي مذهبي كشف‌اليقين در اقدامي منسجم، تصميم به اجراي طرح محرم نگاران ويژه وبلاگ‌نويسان مذهبي را دارد.

--------------------------------------------------------------
ضمنا شما دوست عزيز با درج خبر زير ( از خبرگزاري ايکنا) در وبلاگ و يا سايت خود مي توانيد به جمع حاميان طرح بپيونديد :
http://iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=705195
--------------------------------------------------------------
لطفا پس از درج خبر ، آن را از طريق سايت با مديران مربوطه ( هم ولايتي ، محمد آسياباني) در ميان بگذاريد تا لينک وبلاگ شما در جمع حاميان طرح قرار بگيرد .

موفق باشيد
نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۵ توسط سائل |

·         "در روز عاشورامجلس عزا برپا نموده و بر مصائب آن حضرت همراه با خانواده بگریید و جزع وناراحتی خویش را ابراز کنید؛ضمن دیدار و ملاقات همدیگر بر آن حضرت گریه کنید وهمدیگر را تعزیت  دهید وبگویید:اعظم الله اجورنا بمصابنا الحسین وجعلنا وایاکم من الطالبین بثاره مع ولیّه الامام المهدی من آل محمد علیهم السلام." «خداوندا بجهت سوگواری برحسین علیه السلام به ما اجر و پاداش بزرگی عطا می نماید وما وشما را از خونخواهان او با ولیش حضرت مهدی عج از آل محمد ص قرار دهد»

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۵ توسط سائل |

·       در نجف روضه داشتند

امام خمینی(ره)در مدتی که در نجف اشرف بودند ، در تمام شبهای معصومین (علیهم السلام) در منزلشان ذکر مصیبت داشتند. گریه کردن و اشک ریختن بدون استثناءدر همه روضه خوانیها وجود داشت.

·       اقامه مجلس عزادر پاریس

در محرم1399ه.ق،زمانیکه امام خمینی در پاریس به سر می بردند ، روزی فرمودند:"در بلاد غیر اسلامی ،جد عزیزم حسین گریه کن ندارد"لذا در محرم آن سال ، ایشان  در منزل خود مجلس عزاداری بر پا نمودند.

·       روضه ی هفتگی در منزل

مرحوم آیت الله العظمی میرزا جوادآقای تبریزی،در ذکرمصائب اهل بیت
(علیهم السلام)بسیار اشک می ریخت ، وی با دلی نازک و قلبی پاک در تمام ایام سوگواری و پنج شنبه ها در منزل خود مجالس عزا به پا می نمود،که از معنویت و صفای خاصی برخورداربوده است.

·       روضه دائمی

مرحوم شیخ محمودتحریری(ره)از شاگردان علامه طباطبائی مردی فاضل و مجتهدی مسلم،بسیار اهل گریه و توسل بود.منزل ایشان در یک محله ی د نام تهران بود که حتی عبور ومرور از آنجا هم سخت بود چه رسد به سکونت دائمی در آن محل با این حال روزهای چهارشنبه ی هر هفته در خانه ی خود روضه ی دائمی داشت.

  ·       اهتمام به شرکت در مجالس روضه

شهید آقا مسطفی خمینی (ره) فرزند امام راحل،خیلی با ذوق وخوش مجلس بود و در مجالس دوستانه ،منتهای ظرافت ولطافت در سخنانش بکار می برد؛وقت دعا وعزاداری هم که می شد،در بین تمام افراد نظیر نداشت.هنگامی که دعای توسل شروع می شد با کمال توجه دعا می خواندو تمام مدت دعا ، اشک می ریخت و تاذکر مصیبت می شد زارزارگریه می کرد وشانه هایش از شدت گریه به لرزه می افتاد.

شخصی بود بنام شیخ جعفرکه همیشه پس از امام خمینی-در مجلس شیخ-چند جمله ای ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله می کرد و  روضه می خواند.

حاضران چندان اعتنایی نداشتند و کم کم متفرق می شدند ومی رفتند ولی تنها کسی که مقید بود تا انتها بنشیندو روضه را گوش دهد،مرحوم حاج آقا مصطفی بود که گاهی می شد فقط ایشان در مسجد مانده بود وبه روضه ی شیخ جعفرگوش می داد و می گریست.

ایشان مقید بودند که در مجالس عزاداری که دوستان در منازل یا مدارس برقرار می کردند،شرکت کنند.خودشان هم،هرصبح جمعه،مجلس روضه داشتند که گاهی می شد روضه خوان،تنها یک نفر مستمع داشت که آن هم خود مرحوم حاج آقا مصطفی بود.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۵ توسط سائل |

ارباب صدای قدمت می آید!

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۳ توسط سائل |

یاحسین

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۹/۱۲ توسط سائل |
  چند 

                   روزی

                                        به محرم

                                                     نمانده                                 

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۹/۱۲ توسط سائل |

متاسفانه بیشتر آقایانی که در عرصه مداحی معروف شده اند به اتکا سبکهایی است که می خوانند تا حدی که گاهی این همه تنوع سبک در آنها که خود رقابتی برایشان شده خود معزلی است که ذهن را به این سو سوق می دهد که اگر سبک جدید نخوانند دیگر از عرصه شهرت ورقابت دور شده اند و این موضوع دوستانی را که تازه به این عرصه مهم قدم گذاشته اند را دچار توهم مینماید یعنی اگر آن سبک ها و شعرها را بخوانند مجلسشان مجلس واگر نخوانند ....!؟ اینجاست که مقام ومنزلت آن ذاکران بااخلاص ولو قدیمی وگمنام را حس می نمائیم .براستی امروز دستگاه مداحی و نوکری دچار دگرگونی شده ودیگر پیشکسوت و سایر مواردی که در مجامع ذاکرین گذشته رسم بود جایگاهی ندارد ! امروز فقط سک است وسبک وسبک حالا هرسبک و شعری میخواهد باشد لذا باید به حال اینگونه آقایان که نباید آنها را مداح ذاکر خطاب کرد تأسف خورد.البته حقیر خود اگر قابل باشم از نوکران جوانی هستم که از خورد سالی در این خانه نفس زده ام و به هر حال هم  آن حال و هوای پیر غلامان با خلاص را دیده وهم این حال وهوای امروزی ها که بیشتر به کنسرت می خورد تامجلس ذکر اهل بیت .باید این وضع درست شود هرکس که معروف شد وهرچه راخواند صحیح نیست ورجحان شرعی ندارد ولی از همه آقایان مشهور من بیشتر حاج منصور ارضی را قبول دارم که با نوای او دل شیدا میگردد.خداوند نفس را گرم و نیتش را خالص تر بگرداند انشاءالله وما هم از دم ذاکران مخلص اهل بیت عصمت وطهارت بهره مند گردیم .

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ توسط سائل |

عید سعید غدیر مبارک با آرزوی تعجیل در فرج آقا امام زمان

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ توسط سائل |

v      رذایل شیطانی

·         صاحب کتاب فتوت نامه می نویسد :

اگر پرسند که  آن هشت چیز که زبان باید از آن بسته باشد و از بیان آن دوری کند کدام است بگو:

ü      اول: باید از گفتن دروغ بسته باشد و دوری کند. که دروغگوی ، دشمن خداست.

ü      دوم:از خلاف وعده که آن صفت منافقان است.

ü      سوم:از غیبت و بهتان که آن عمل فاسقان است.

ü      چهارم:از جدل و خصومت و سخن چینی و عیب گویی که اینها از وسوسه شیطان است.

ü      پنجم: از مدح وثناء و ستودن خود که آن دلیل عیب و طغیان است.

ü      ششم: از لعنت کردن بر کشاورزان و خدمتکاران که این فعل جباران است.

ü      هفتم:از دعای بد ونفرین کردن که آن سبب کدورت دل وجان است.

ü      هشتم:از مزاح(بیهوده)و مسخره کردن که آن  واسطه رنجش فراوان است.(فتوت نامهص212)

غالب کلام در زیر زبان انسان لانه کرده و هر چند گاهی از لانه و آشیانه خویش برای ایجاد تفرقه ، فتنه و آشوب در میان مردم سرک می کشد.پس باید هوشیار وبیدار باشیم و بدانیم:

سخن دیو بندی است در چاه دل                                     به بالای کلام و زبانش مهل

حضرت علی (ع) می فرماید:هیچ چیز برای دل آدمی کشنده تر از زبان و هیچکس برای نفس انسان فریب دهنده تر از شیطان(انس و جن) نیست.(غررالحکم.ج6ص112)

(نقل از کتاب ابلیس نامه ص122و123.محسن غفاری)

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۲۳ توسط سائل |

شهادت  پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت  حضرت امام محمد باقر (ع)

را به ساحت مقدس امام زمان تسلیت عرض می نمائیم.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۲۳ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

شهادت جانسوز امام جواد را تسلیت عرض می نماییم

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ توسط سائل |
اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۳ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۱ توسط سائل |

میلاد باسعادت دخت موسی ابن جعفر (ع)

حضرت معصومه سلام الله علیها مبارک.

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۱۶ توسط سائل |

شهادت جانسوز شیخ الائمه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام

 را به ساحت مقدس امام زمان (عج)تسلیت عرض مینمائیم.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۱ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ توسط سائل |

هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن کریم را تحریم و محکوم می نمائیم.

با آرزوی نابودی کفر و پیروزی مسلمین.

اللهم عجل لولیک الفرج.

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۲۶ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

عید سعید فطر مبارک

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۱ توسط سائل |

اللهم عجل لوليك الفرج

نگارش در تاريخ جمعه ۱۳۸۹/۰۵/۲۲ توسط سائل |

شهادت جانسوز امام كاظم تسليت.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۶ توسط سائل |

رحلت جانگداز بانوي صبر واستقامت

 حضرت زينب سلام الله عليها را به محضر مقدس امام زمان (عج)

تسليت عرض مي نمائيم.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۷ توسط سائل |

ايام ولادت باب الحوائج حضرت علي اصغر و حضرت جواد الائمه عليهم السلام

 را به محضر امام زمان (عج) تبريك عرض مي نمائيم.

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۳۱ توسط سائل |

السلام عليک يا فاطمة الزهرا (س)

فرخنده میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها مبارک

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۱۳ توسط سائل |

السلام عليك

 يا اباالفضل العباس

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۰۵ توسط سائل |

شهادت جانگداز خانم فاطمه زهرا را تسليت عرض مي نمائيم.

اللهم عجل لوليك الفرج

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۰۸ توسط سائل |

فرخنده ميلاد حضرت زينب

سلام الله عليها مبارك باد

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۱/۳۰ توسط سائل |

مرغ دل يك بام دارد دو هوا

گه مدينه مپرد گاهي كربلا

رحلت جانگداز رسول اكرم حضرت محمد مصطفي ، شهادت امام حسن مجتبي

وامام رضا سليت باد.

اللهم عجل لوليك الفرج

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۸/۱۱/۲۴ توسط سائل |

پيامبر خدا فرمود:هركس دست نوازش به سر يتيمي بكشد

 بعدد موهايي كه از زير دست او مي گذرد خداوند به او حسنه مي دهد.

شهادت دردانه امام حسين(ع)حضرت رقيه (س)را

 به ساحت مقدس امام زمان(عج) تسليت عرض مي نمائيم.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۳۰ توسط سائل |
اسلام ناب راه شهیدان کربلاست

راه حسین راه علی راه انبیاست

هرروز روز جنگ حسین است با یزید

هرلحظه از گذشت زمان امتحان ماست

هر روز گوشه ای صف صفین می شود

تاامتحان شود چه کسی یار مرتضاست

یک دسته خون زخوان معاویه می خورند

یک قوم را علی ولی الله  مقتداست

ما از علی جدا نشدیم ونمی شویم

میزان حق علی است علی نفس مصطفاست

ای لشگر معاویه های زمان به دور

خط شما همیشه خطا بوده وخطاست

ای نهروانیان ز چه با هم یکی شدید

فردابه ذوالفقار علی فرقتان دوتاست

این رشته های سبز که بر خویش بسته اید

قرآن دشمنان علی  روی نیزه هاست

نامردی معاویه با خونتان عجین

تکرار عمروعاص همین فتنه شماست

ایمانتان درهم و دینار اجنبی است

دین شما دلار اروپا وآمریکاست

گیرم که با علی زمان داشتید جنگ

آتش زدن به هستی مردم کجا رواست

بیهوده مثل موج نکوبید سر به سنگ

کین امت مقاوم چو کوه پا بجاست

این ملت بزرگ شما را نخواستند

رأیی که دادند به غیر شما گواست

نامردها برای فرار از وطن همه

گر زن شوید مثل بنی صدر ها رواست

آتش زدن به بیت خدا با شعار سبز

شرم از خدا کنید خدا را حیا کجاست

ما لب به ناسزا نگشودیم هیچ گاه

هر چتد تا ابد به شما ناسزا سزاست

با این همه به دامن ملت شوید باز

کین ملت بزرگ کریم است وپارساست

چون حر کنید به سوی حسین زمانه رو

تا بین خلق یکسره قامت کنید راست

پا جای پای حر بگذارید وحر شوید

(میثم)پی هدایتتان بر لبش دعاست

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۷ توسط سائل |

فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) 

را تسلیت عرض مینماییم.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۶ توسط سائل |

فرارسیدن ایام سوگواری شهادت حضرت عباس (ع)را تسلیت عرض مینماییم.

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۵ توسط سائل |
ضمن تبریک فرخنده میلاد امام رضا علیه السلام مراسم امشب منزل برادر اینانلو
نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۰۷ توسط سائل |
میلاد کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها مبارک باد

جلسه میلاد منزل برادر طلایی

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۱۵ توسط سائل |
1
نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۰۵ توسط سائل |
عید سعید فطر مبارک باد
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۰۱ توسط سائل |

فرارسیدن ایام سوگواری شهادت امیرالومنین حضرت علی (ع) 

را تسلیت عرض مینماییم.

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۹ توسط سائل |

بمناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت علی(ع)ولیالی قدر

 ازسه شنبه به مدت ۵شب اجرای مراسم عزاداری

 و احیا می نمائیم.

 شروع مراسم بجز شبهای قدراز ساعت۳۰/۲۱لغایت۲۳

وشبهای قدر۳۰/۲۳لغایت۳بامداد

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۵ توسط سائل |

فرخنده میلاد امام حسن مجتبی مبارک باد

مراسم جشن میلاد کریم اهل بیت(ع)شنبه۱۶/۶/۸۸منزل برادرجانباز کهندل

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۸/۰۶/۱۴ توسط سائل |

فرارسیدن ماه رمضان مبارک باد

با آرزوی طاعاتی خاضعانه وخاشعانه.

یاعلی

نگارش در تاريخ شنبه ۱۳۸۸/۰۵/۳۱ توسط سائل |

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۲۲ توسط سائل |

فرخنده میلاد حضرت صاحب الزمان مبارک باد

اللهم عجل لولیک الفرج

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۵ توسط سائل |

بمناسبت۱۱۷۵سالگردمیلادفرخنده بقیه الله الاعظم امام زمان (عج)مراسم جشنی منعقد میباشد:

مارلیک خ دکتر حسابی بعد از خیابان امام خمینی(ره)روبروی دبیرستان دکترحسابی  شروع مراسم:ساعت۲۱

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۲ توسط سائل |
فرخنده میلادحضرت علی اکبر(ع) برامام زمان(عج)شیعیان ومحبین مبارک باد.
نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۳۸۸/۰۵/۱۲ توسط سائل |

اسلایدر